email-iconcarelatvia@gmail.com phone-icon +371 67147906
LATVIJAS VESELĪBAS TŪRISMA KLASTERIS

ONKOLOĢIJA

ONKOLOĢIJA

1400

Ādas vēzis - Melanoma

Jau vairākus gadus ādas vēzis ierindojas pirmajā vietā starp visiem onkoloģijas saslimšanas veidiem. 

Melanoma ir visbīstamākā ādas vēža forma. Tā attīstās no šūnām (melanocītiem), kurās veidojas pigments melanīns. Melanoma izskatās kā dzimumzīme, kas aug un mainās. Tā var veidoties jau no esošas dzimumzīmes, kā arī attīstīties uz iepriekš neizmainītas ādas, jebkur uz ķermeņa.

 • dzimumzīmes veidojumam jābūt simetriskam ar vienādām robežām, nav labi, ja viena mala izteikta, bet otra nav skaidri saskatāma;
 • labdabīgs veidojums parasti ir vienā vai divās krāsās. Ja ir vairāk nekā divas krāsas, šāda dzimumzīme noteikti jāparāda speciālistam;
 • uzmanība jāpievērš tām dzimumzīmēm, kuru diametrs pieaug par vairākiem milimetriem pāris mēnešu laikā;
 • dzimumzīmes virsmai jābūt gludai. Ja tā sāk mainīties (uz tās veidojas kreveles, zvīņas, tā mitro, asiņo), nekavējoties jādodas pie dermatologa.

Melanomas diagnostikas metodes:

 • MoleMax digitālā dermaskopija – dzimumzīmes un ādas virskārtas tiek aplūkotas ar speciālu iekārtu, kas apvieno spēcīgu apgaismojumu un palielinājumu un ietver vienotu dzimumzīmju kartēšanas sistēmu.
 • Siaskopija - ar datora palīdzību un lāzera skeneri tiek apskatīts katrs veidojums un noteikts tā virspusējais pigments, dziļais pigments, kā arī audu apasiņoša un ādas saistaudu stāvoklis. Lai redzētu, cik dziļš ir veidojums
 • Audu histoloģiskā izmeklēšana- liecina par dzimumzīmes labdabīgumu vai ļaundabīgumu.
 • Optiskā un digitālā dermaskopija ļauj noteikt dzimumzīmju un citu pigmentētu un nepigmentētu ādas veidojumu dabu. Šī metode ļauj noteikt – ādas veidojums ir labdabīgs vai ļaundabīgs un izvēlēties piemērotāko ādas izmaiņu likvidēšanas veidu. 
 • PET/CT izmeklējums – pārbauda visu ķermeni un sniedz precīzu informāciju par slimības izplatību organismā un ļaundabīgām izmaiņām gan kaulos, gan audos, gan orgānos. PET/CT ir efektīvākā un precīzākā diagnostikas metode pacientiem ar augstu metastāžu iespējamību, kā arī lai veiktu atkārtotu stadijas noteikšanu un agrīni diagnosticētu audzēju atkārtošanos. Melanomai attīstoties, tā var veidot metastāzes galvas smadzenēs, plaušās un aknās, un izšķiroši svarīgi ir tās savlaicīgi atklāt.

Melanomas ārstēšana:

 • Stradiņa slimnīcas Onkoloģijas klīnikā, kas darbojas jau 60 gadu ir atklāts renovētais slimnīcas korpuss, kurā atrodas Onkoloģijas klīnika ar tās jauno aprīkojumu - augstas enerģijas lineāro paātrinātāju ar daudzlapiņu kolimatoru un portālo attēlu iegūšanas sistēmu. Tādējādi vienuviet izvietotas gan stacionāra nodaļas, gan ambulatorā daļa un dienas stacionārs, kā arī staru terapija.
 • Stereotaktiskās radioķirurģijas centrs Sigulda, izmantojot unikālo, augstas precizitātes, īpaši radioķirurģijai piemēroto iekārtu Cyberknife M6 , palīdz cīņā ar vēzi, labdabīgiem  audzējiem un citām slimībām, kas ārstējamas izmantojot radioķiruģiju vai staru terapiju. Cyberknife ir īpaši piemērots arī tādu audzēju ārstēšanai, kas atrodas grūti pieejamās vietās, piemēram, galvas un muguras smadzenēs, kustīgajos orgānos un citur.
 • Savukārt, Global Virotherapy Cancer Clinic, pacientiem nodrošina holistisko ārstēšanu, kuras laikā klīnikas pacientiem nodrošina augstas kvalitātes medicīniskos pakalpojumus un pieeju plaša spektra speciālistiem - onkologa, imunologa, fizioterapeita, psihoterapeita, mākslas terapeita, akupunktūras speciālista konsultācijām un arī medicīniskiem izmeklējumiem. Onkolītiskā viroterapija ir vēža ārstēšana ar īpašu vīrusu saturošu medikamentu, kurš spēj atrast un iznīcināt ļaundabīgā audzēja šūnas cilvēka organismā. Medikaments tiek ievadīts organismā ar intramuskulāras injekcijas palīdzību. Viroterapija parasti notiek ambulatoriski pēc individuāli izstrādātas shēmas un atbilstoši lietošanas vadlīnijām. Ārstēšanās vidēji ilgst līdz 3 gadiem, kuras laikā tiek veikts regulārs analīžu monitorings un pacienta novērošana. 

Ja laicīgi atklāj ļaundabīgu audzēju, to iespējams izgriezt un cilvēku pilnībā izārstēt, bet, ja process jau ir izplatījies orgānos – plaušās, nierēs, aknās, smadzenēs vai kaulos, ārstēšana ir apgrūtināta un pilnīgas atveseļošanās iespējas ir niecīgas.

1397

Olnīcu vēzis

Ginekoloģijas onkoloģiskās saslimšanas

Olnīcu vēzis, dzemdes kakla vēzis

Onkoloģiskās saslimšanas parasti ir saistītas ar novecošanos, taču dažas saslimšanas, piemēram, dzemdes kakla vēzis ir iespējams arī gados jaunām meitenēm.

Starp ginekoloģijas onkoloģiskajām saslimšanām endometrija vēzis ir viens no prognostiski labvēlīgākajiem audzējiem, jo simptomi parādās ļoti agrīni un tā ir asiņošana no dzimumceļiem. Visas sievietes pēc 40 gadu vecuma ir obligāti jāizmeklē, ja ir jebkāda veida izmaiņas menstruālajā asiņošanā no ierastā cikla, kā arī obligāti ir jāizmeklē sievietes visos gadījumos, ja ir parādījušies izdalījumi menopauzē. Menopauzē tie var arī nebūt asiņaini - tie var būt gaiši rozīgi līdz pat pavisam dzidriem izdalījumiem no dzimumceļiem.

No dzemdes kakla vēža pacientes ir vairāk pasargātas, ja tās apmeklē dzsemdes kakla vēža skrīningu reizi trijos gados. Ar šādu apmeklējumu biežumu ir pilnīgi pietiekami. Šīs analīzes ļauj pasargāt no dzemdes kakla vēža izveidošanās. Normālā, apzinīgā populācijā dzemdes kakla vēzim vispār nav jābūt, jo tam ir garš attīstības periods (10-15 gadi), kas ļauj mums, ārstiem, pamanīt to dzemdes kakla agrīnu epitēlija bojājumu stadijā, kad tiek konstatēts CIN I, CIN II vai CIN III.

Dzemdes kakla vēža gadījumā ļoti raksturīgi ir asiņaini izdalījumi no dzimumceļiem, kas parādās pēc dzimumattiecībām.

Ar olnīcu vēzi ir sarežģītāk, jo joprojām pasaulē nav neviena izmeklējuma, kuru sieviete varētu veikt profilaktiski un tādā veidā sevi pasargāt no olnīcu vēža. Vienīgās rekomendācijas eksistē pacientēm ar pierādītu kādu no BRCA gēnu mutācijām.

Olnīcu vēzis vēsturiski tiek saukts par “kluso slepkavu”, jo olnīcu vēža gadījumā pirmie simptomi ir ārkārtīgi nespecifiski un ne pacientam, ne arī primārās aprūpes speciālistam parasti nerodas aizdomas par šo bīstamo saslimšanu. Parasti ir sūdzības par vēdera palielināšanos apjomā, par dažāda rakstura ēšanas traucējumiem, pilnuma sajūtu pakrūtē, kas ar laiku kļūst aizvien izteiktāki. Sāpes olnīcu vēža gadījumā nav ļoti raksturīgas. Galvenās sūdzības rada šķidruma uzkrāšanās vēdera dobumā.

Diagnostikas metodes:

 • Ginekoloģiskā ultrasonogrāfija ļauj identificēt veidojumus olnīcu rajonā. Ļauj saprast par to iespējamo malignitāti, vai veidojumi ietver sevī onkoloģisko bīstamību. Tāpat arī ultrasonogrāfija ļauj spriest par endometrija stāvokli. Pie endometrija saslimšanām dzemdes dobums būs paplašināts.
 • Dzemdes kakla vēža gadījumā ļoti informatīvas ir vienkāršās izmeklēšanas metodes – ginekologa apskate ar spoguļiem, nepieciešamības gadījumā kolposkopija ar dzemdes kakla elektroekscīziju vai vienkārši neliela biopsija, ja audzējs ir lielāks un nepieciešama tikai morfoloģiska apstiprināšana.
 • Slimības izplatības izvērtēšanai ļoti informatīva ir kompjūtertomogrāfija vēdera dobuma orgāniem un mazajam iegurnim, kas ļauj spriest par audzēja izplatību vēdera dobumā un limfmezglos.
 • Atsevišķos gadījumos ir nepieciešams veikt magnētisko rezonansi.
 • Vēl retāk nepieciešams veikt pozitronu emisijas tomogrāfiju (PET/CT). Šis izmeklējums ir ļoti labs slimības recidīvu gadījumos, kad citas metodes nav tik precīzas. PET/CT atspoguļo paaugstinātu metabolismu, kas ir raksturīgs ļaundabīgiem procesiem. Ar Pet/CT pārbauda visu ķermeni un sniedz precīzu informāciju par slimības izplatību organismā un ļaundabīgām izmaiņām gan kaulos, gan audos, gan orgānos. PET/CT ir īpaši piemērota metode agrīnai recidīva diagnostikai, jo ļauj metastāzes atrast ļoti agrīni, kad par iespējamu audzēja atkārtošanos signalizē vien paaugstināti audzēju marķieri.

Ginekoloģijas onkoloģisko saslimšanu ārstēšana:

 • “Onkoklīnikā” strādā pieredzējuši speciālisti ginekoloģijas onkoloģisko saslimšanu jomā. Klīnikā strādā vienīgie speciālisti Latvijā, kam ir zinātniskais grāds šajā specialitātē un līdz ar to arī zinātniski pamatota pieeja izmeklēšanai un ārstēšanai.
 • Mēs sadarbojamies ar tādiem medicīnas centriem, kā RSU Nukleārās Medicīnas centrs, P.Stradiņa KUS “Onkoloģijas klīniku” un Siguldas Stereotaktiskās Ķirurģijas centru.

1398

Krūts vēzis

Krūts vēzis ir viena no visizplatītākajām onkoloģiskajām patoloģijām visā pasaulē. Lai uzlabotu ārstēšanu un mazinātu mirstību no krūts vēža, lielākā nozīme ir agrīnai vēža atklāšanai. Lai uzlabotu agras vēža atklāšanas rādītājus, ejami divi stratēģiski ceļi: attīstīt agrīno diagnostiku un izmantot skrīningu.

Piena dziedzeru diagnostikas metodes ir:

 • palpācija jeb klīniska krūts izmeklēšana iztaustot;
 • radioloģiska jeb attēldiagnostiska izmeklēšana:

– mamogrāfija, tomosintēze;

– ultrasonogrāfija;

– magnētiskās rezonanses izmeklējums;

 • histoloģiska izmeklēšana – vienmēr krūts vēža diagnoze tiek pierādīta, veicot biopsiju ultrasonogrāfijas vai stereotakses (mamogrāfijas) kontrolē.
 • PET/CT izmeklējums – pārbauda visu ķermeni un sniedz precīzu informāciju par slimības izplatību organismā un ļaundabīgām izmaiņām gan kaulos, gan audos, gan orgānos. Krūts vēža gadījumā PET/CT ir īpaši ieteicams IIIa un IIIb stadijā, kā arī metastāžu diagnostikai, terapijas efektivitātes noteikšanai, pēc terapijas kontrolei un uzraudzībai.

Krūts vēža ārstēšana

Krūts vēža ārstēšanai jānotiek specializētos centros vai nodaļās, kur terapiju nodrošina multidisciplināra krūts vēža speciālistu vienība: ķirurgs, radiologs terapeits, onkologs ķīmijterapeits, radiologs diagnosts un patologs (histologs), kuri specializējas tieši krūts vēža diagnostikā un ārstēšanā. Šo multidisciplināro komandu var papildināt arī plastikas ķirurgs, psihologs, fizioterapeits, ģenētiķis un medicīnas māsas, kas specializējušās krūts slimību jomā.

Kad krūts vēža diagnoze ir klīniski un radioloģiski noteikta un morfoloģiski apstiprināta, ārstēšanas stratēģiju parasti izstrādā multidisciplinārs konsilijs. Izvērtējot katru gadījumu šādā konsilijā, veiksmīgas ārstēšanas iespēja pieaug.

Ķirurģiskā ārstēšana sastāv no:

 • audzēja izņemšanas. Parasti tas nozīmē piena dziedzera sektorālu rezekciju (izoperē vienu krūts sektoru) vai mastektomiju, proti, krūti noņem;
 • audu pārvietošanas defekta mazināšanai vai aizpildīšanai. Diemžēl audu pārvietošana un laba kosmētiska efekta radīšana ne vienmēr ir iespējama;
 • limfmezglu ķirurģijas. No paduses tiek izņemti sargmezgli un reizēm, ja to prasa klīniskā situācija, – visi paduses limfmezgli.

Audzēja izņemšana ir visvienkāršākais, bet tai pašā laikā principiāli svarīgākais krūts ķirurģijas etaps. Onkoloģiskajai ķirurģijai vairāk attīstoties, mastektomiju arvien biežāk aizvieto krūti saglabājoša operācija.

Onkoloģijas ķirurgu sadarbība ar plastikas ķirurgiem kļūst arvien ciešāka. Tas ļauj krūts ķirurģijas praksē izmantot arī rekonstrukciju ar silikona implantiem, pārnest lēverus brīvā veidā no cita anatomiskā reģiona, lai aizpildītu pēc onkoloģiskās operācijas izveidojušos defektu. Krūts rekonstrukciju var īstenot gan uzreiz pēc onkoloģiskas operācijas (vienmomenta rekonstrukcija), gan arī vēlāk (atliktā rekonstrukcija), kad piena dziedzeri rekonstruē jau pēc specifiskas sistēmiskās (ķīmijterapijas) un/vai lokālas (staru) terapijas pabeigšanas.

Ar plastiskās un rekonstruktīvās ķirurģijas ienākšanu operatīvajā krūts ķirurģijā robeža starp onkoloģisko un estētisko etapu samazinās. Pašreizējā krūts vēža ķirurģija ir rūpīga balansēšana starp onkoloģiskiem principiem un estētiku.

Sasniegt vizuāli ideālu estētisku rezultātu pēc implantācijas operācijām var izmantojot paramedicīnas procedūras. Dažreiz pēc mastektomijas operācijām, kad izgriež krūšu dziedzeri ļaundabīga audzēja dēļ, implantē krūšu protēzi un ap areolu paliek neestētiska rēta, kuru var un pat vajag maskēt vadoties pēc pašas areolas vai tās apkārtējiem audiem.Šajā gadījumā trūkst krūts areolas. bet to ir iespējams atjaunot ar trīs dimensiju zīmējumu.
Krūts vēža ārstēšanas kompleksā bieži ietilpst staru terapija, kuras blakusefekts var būt daļēja alopecija (matu izkrišana). Un šajā gadījumā mikropigmentēšana ir lielisks dotās  problēmas risinājums. 

1399

Prostatas vēzis

Jurmala city council
Jomas Street 1/5,
Jurmala, LV - 2015
Phone.: +371 67147905
Fax: +371 67147901
e-mail: guntau@jpd.gov.lv

Executive director Gunta Ušpele
guntau@jpd.gov.lvRegistration details:
VAT Nr. LV40008131781
Bank: A/S Swedbank
SWIFT code: HABALV22
Bank Account: LV33HABA0551023531429

 

You must have Javascript enabled to use this form.