email-iconcarelatvia@gmail.com phone-icon +371 67147906
LATVIJAS VESELĪBAS TŪRISMA KLASTERIS

BARIATRISKĀ ĶIRURĢIJA

BARIATRISKĀ ĶIRURĢIJA

Bariatrija ir medicīnas nozare, kas ar ķirurģiskām metodēm ārstē aptaukošanos. Bariatriskās jeb svara samazināšanas operācijas ir efektīvs veids, kā ārstēt smagas aptaukošanās gadījumus ar lieliskiem, ilgstošiem rezultātiem. Latvijā šobrīd izmanto trīs svara samazināšanas operācijas – regulējamās kuņģa saites uzlikšana, kuņģa apiešana un kuņģa samazināšana. 

Bariatrisko operāciju ideja – panākt, lai pacients var apēst pēc iespējas mazāku daudzumu ēdiena, vienlaikus nodrošinot organismu ar nepieciešamajām uzturvielām. Bariatriskās operācijas laikā neatsūknē taukus, nesavelk izstaipījušos ādu un nenogriež liekos tauku slāņus. 

Mazāk ēst – skan viens no novājēšanas pamatpostulātiem. Lai to veiksmīgi īstenotu, nepieciešams pilns veselīga dzīvesveida komplekts: sākot ar līdzsvarotu un pilnvērtīgu uzturu, pārdomātu un regulāru fizisko slodzi, beidzot ar ticību saviem spēkiem un spēju priecāties par dzīvi.

Lēmumam par svara samazināšanas operāciju jābūt rūpīgi pārdomātam. Pirms izvēlēties veikt operāciju, svarīgi izvērtēt situāciju, jo arī rezultāts būs labāks gadījumā, ja atbildīgi attieksies pret pārmaiņām savā dzīvē. Bariatrija palīdz zaudēt lieko svaru vieglāk, bet vienlaikus prasa pacienta iesaisti – rūpīgi sekot ārstu un dietologu norādījumiem.

1160

Svara samazināšanas operācijas

Bariatrija ir medicīnas nozare, kas ar ķirurģiskām metodēm ārstē aptaukošanos. Bariatriskās jeb svara samazināšanas operācijas ir efektīvs veids, kā ārstēt smagas aptaukošanās gadījumus ar lieliskiem, ilgstošiem rezultātiem. Latvijā šobrīd izmanto trīs svara samazināšanas operācijas – regulējamās kuņģa saites uzlikšana, kuņģa apiešana un kuņģa samazināšana. Bariatrisko operāciju ideja – panākt, lai pacients var apēst pēc iespējas mazāku daudzumu ēdiena, vienlaikus nodrošinot organismu ar nepieciešamajām uzturvielām. Bariatriskās operācijas laikā neatsūknē taukus, nesavelk izstaipījušos ādu un nenogriež liekos tauku slāņus. Mazāk ēst – skan viens no novājēšanas pamatpostulātiem. Lai to veiksmīgi īstenotu, nepieciešams pilns veselīga dzīvesveida komplekts: sākot ar līdzsvarotu un pilnvērtīgu uzturu, pārdomātu un regulāru fizisko slodzi, beidzot ar ticību saviem spēkiem un spēju priecāties par dzīvi.

745

Kuņģa apiešanas operācija

Kuņģa apiešanas operācijas laikā tiek izveidotots mazs kuņģītis, kas tieši tiek savienots ar tievās zarnas vidējo daļu, tādējādi radot sāta sajūtu un ievērojami samazinot apēstās barības uzsūkšanos. Salīdzinot ar kuņģa regulējamās saites operāciju, tiek panākts lielāks svara samazinājums un, kaut ir jāievēro veselīga uztura lietošanas principi, tie nav tik stingri. Tomēr jāņem vērā, ka kuņģa apiešanas operācija maina anatomiju un barības vielu šķelšanas procesu, tālab komplikāciju un blakusefektu risks ir lielāks. Tā kā pēc operācijas ir samazināta barības absorbcija, var rasties minerālvielu un vitamīnu trūkums, kas jākompensē ar to papildus lietošanu. Pēc kuņģa apiešanas operācijas iespējams zaudēt vidēji 70% no liekā svara. Kuņģa apiešanas operācija palīdz samazināt svaru, tomēr tā nav svara samazināšanas metode, kas funkcionē pati par sevi vai sniedz rezultātus vienas dienas laikā. Svara zaudēšana aizņems ilgu laiku. Pati operācija ir tikai sākums, lai ķermenis sāktu zaudēt svaru. Galarezultāts ir atkarīgs no tā, cik lielā mērā mainīsi savu kustību, ēšanas un attieksmes paradumus.

744

Regulējamā kuņģa saite

Veicot svara samazināšanas operāciju, kad tiek uzlikta regulējamā kuņģa saite, kuņģis kļūst par savdabīgu smilšu pulksteni ar mazu augšējo daļu, kas pilda rezervuāra funkciju. Tas nozīmē, ka vienā ēdienreizē cilvēks spēj apēst pavisam nedaudz, turklāt ar šo mazumiņu viņam pietiek. Par to smadzenes informē t.s. sāta receptori, kas atrodas kuņģa augšējā daļā. Valkājot kuņģi nosienošo saiti, iespējams zaudēt vismaz 47% no liekā svara. Regulējamās kuņģa saites uzlikšana palīdz nokristies svarā. Taču tā nav svara samazināšanas metode, kas funkcionē pati par sevi vai sniedz rezultātus vienas dienas laikā. Svara zaudēšana aizņems ilgu laiku. Operācija ir tikai sākums, lai ķermenis sāktu zaudēt svaru. Rezultāts ir atkarīgs no tā, cik lielā mērā mainīsi savus kustību, ēšanas un attieksmes paradumus. Ja nesekosi ārsta norādījumiem, kuņģa kabatiņu un/vai nelielo spraugu starp abām kuņģa daļām var izstaipīt, tādējādi nesasniedzot operācijas mērķi.

Jurmala city council
Jomas Street 1/5,
Jurmala, LV - 2015
Phone.: +371 67147905
Fax: +371 67147901
e-mail: guntau@jpd.gov.lv

Executive director Gunta Ušpele
guntau@jpd.gov.lvRegistration details:
VAT Nr. LV40008131781
Bank: A/S Swedbank
SWIFT code: HABALV22
Bank Account: LV33HABA0551023531429

 

You must have Javascript enabled to use this form.